• Deň školských knižníc

• Naša škola sa tradične zapája do celoslovenskej akcie Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc. V tento deň sa má vyzdvihnúť význam týchto inštitúcií a tiež umožniť mladým ľuďom informovať sa o ich fungovaní. V dnešnej dobe sa opäť vraciame ku knihám a čerpáme z nich múdrosť, vedomosti, zábavu i poučenie.
              V tento deň sa snažíme pozvať k nám niekoho, kto nám sprostredkuje informácie o histórii, športe i krajinách, ktoré bežne nenavštevujeme. Našim hosťom bol pán Roman Klinčúch a priniesol nám nevšednú tému – putovanie do najznámejšieho miesta pre katolíkov po Ríme – do španielskeho mesta Santiago de Compostela.
              Legenda hovorí, že jeden z apoštolov Jakub mal svoje poslanie vykonávať v Španielsku. Neskôr sa vrátil do Palestíny a tam martírskou smrťou. Jeho prívrženci zobrali jeho mŕtve telo a loďou ho previezli do Španielska na miesto, kde pôsobil. Dlhú dobu sa nikto nezaujímal o jeho hrob, až roku 813 ho objavil istý pastier. Miesto sa stalo pútnickým. Neskôr tu bol postavený kostol. Prichádzajú sem pútnici zo všetkých strán – z Francúzska, Portugalska z vnútrozemia Španielska a vykonával
              Náš hosť p. Klinčúch absolvoval takúto ú náročnú turistickú cestu dlhú aj niekoľko sto kilometrov. cestu trikrát. Hovoril o tom, akú motiváciu majú ľudia vydať sa na zložitú cestu, ako prekonávajú prekážky, ktoré im kladie príroda. Spomínal množstvo ľudí, s ktorými sa stretol na svojej ceste, ktorá trvala viac ako tridsať dní. Svoje zaujímavé rozprávanie doplnil množstvom fotografií, príhod a ukázal tiež veľa miest a dediniek, ktorými prechádzal. Svoje putovanie zavŕšil v kostole sv. Jakuba v Santiagu de Compostala a potom pokračoval ešte ďalšie kilometre k oceánu.
              Odpovedal na množstvo otázok, veľmi sugestívne vysvetľoval, ako človek na takejto ceste prechádza vnútornými zmenami.
              Sprievodnými akciami dňa školských knižníc bola rozhlasová relácia, výstava beletrie a nových encyklopédií v jedálni školy a tiež výstava slovníkov a náučnej literatúry v priestoroch našej školskej knižnice.

Na podujatí sa zúčastnilo 135 študentov, 8 pedagógov a 1 hosť.

Fotografie z podujatia

Spracovala: PhDr. Božena Kucharová, vedúca školskej knižnice