• „Týždeň vedy a techniky“ v našej škole

V súvislosti s „Týždňom vedy a techniky na Slovensku v roku 2014“ sa uskutočnili v našej škole rôzne podujatia.

Zaujímavou akciou tohto týždňa bola súťaž s názvom „Čo je to ?“, v ktorej súťažili dvojčlenné družstvá 2.A a 2.B triedy. V tejto súťaži si chlapci mali možnosť preveriť svoje vedomosti z oblasti histórie vedy a techniky. Súťažiaci priraďovali názov historickým zariadeniam  na obrázkoch, mali možnosť vybrať správnu odpoveď zo štyroch ponúkaných možností.

Ďalšia časť tejto súťaže s názvom „Veda a technika v mojom živote“ bola zameraná na predstavivosť a tvorivé myslenie družstiev. Súťažiaci mali nápaditou formou v akomkoľvek grafickom programe prezentovať ich pohľad na to, čo znamená veda a technika v ich živote.

V oboch súťažiach najlepšie obstálo a na prvom mieste sa umiestnilo družstvo z 2.A triedy, druhé a tretie miesto patrilo zástupcom 2.B triedy.

Pre žiakov študijného odboru mechanik nastavovač bola venovaná súťaž nazvaná ,,Minulosť verzus súčasnosť. Súťažilo sa v troj až štvorčlenných družstvách, ktoré mali za úlohu riešiť jednotlivé úlohy. Úlohy boli zamerané na vyučovací predmet technológia a dotýkali sa informácií z minulosti ako aj súčasnosti. V tomto prípade nešlo o preverovanie vedomostí z vyučovacích hodín, ale išlo hlavne o zábavu a vedomosti zo všeobecného technického hľadiska. Svoje sily si zmerali žiaci 1., 2. a aj 3. ročníka.

Víťazmi za jednotlivé ročníky sa nakoniec stali:

1. ročník:           Danihel, Belanský, Kolek, Kudla
          2. ročník:           Hrebičík, Štefina, Palko
          3. ročník:           Mahnke, Jaholčík, Čerňanský, Kuchárik

Blahoželáme !

V dňoch 11. – 13.11.2014 sa triedy 1.D, 2.E, 2.F, 2.G, 1.AN a 2.AN zúčastnili prezentácií, ktorých program bol  zameraný na výrobu motocyklov v Považskej Bystrici, motocyklové preteky v období rokov 1947 – 1960 i na preteky, ktoré sa konajú v Považskej Bystrici v súčasnosti. Po vzhliadnutí pútavých prezentácií nasledovala diskusia na dané témy.

V rámci tohto týždňa sa dňa 12. novembra 2014 študenti 1.B triedy odboru mechanik nastavovač - programátor CNC zúčastnili prednášky s pracovníkom spoločnosti PSL a.s. Považská Bystrica, Ing. Hajdúchom. Chlapci sa dozvedeli množstvo nových informácií o zvyšovaní produktivity vo výrobe špeciálnych ložísk.

Ing. Hajdúchovi z tejto spoločnosti, ktorý zaujímavo prezentoval odborné informácie, ďakujeme.

Na odbornom výcviku pre našich žiakov pripravili ukážky na CNC strojoch. Počas toho si mohli skúsiť spustiť stroje a odsimulovať vytvorený program. FOTO

Spracovala: Ing. L. Danišková