• Beseda s numizmatikom

V utorok 19. apríla 2016 sa na našej škole zastavil pán Ladislav Janech, ktorý sa dlhé roky venuje starým platidlám, minciam a bankovkám.
                Študentov zaujala bohatá zbierka mincí a najstarších platidiel ako oxidián (sopečné sklo), či špeciálne mušle od Indického oceánu. Vo svojej zbierke má p. Janech keltské mince, či menu, ktorú zaviedol uhorský kráľ Štefan I. i ďalšie z obdobia českých a uhorských kráľov. Na minciach sú sústredení takmer všetci panovníci Rakúsko-Uhorska. Zbierka pokračovala ukážkami bankoviek z prvej Československej republiky, Slovenského štátu, protektorátu Čiech a Moravy, povojnovej republiky až po súčasnosť. Žiaci si pozreli peniaze, ktoré donedávna platili v Európe, ale aj v ostatných štátov sveta.
                 Beseda sa žiakom veľmi páčila, veľa zaujímavostí sa dozvedeli z rozprávania pána Janecha, ale zaujali ich aj ukážky starých bankoviek.
                 Chceme sa poďakovať pánu Janechovi za jeho návštevu i pútavé rozprávanie.

Pripravila: Ing. Anna Kubranská