• Beseda pre učiteľov

        • Dňa 16. 10.2014 sa uskutočnila beseda pre učiteľov so psychologičkou Mgr. Karasovou z CPPPaP (Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie t. j. bývalá pedagogicko - psychologická poradňa ) v Považskej Bystrici na tému „Žiaci s poruchami správania a práca s nimi“.

          Vznik a vývin jednotlivých typov porúch správania je podmienený

            -  vnútornými činiteľmi - osobitosti nervovej sústavy, vrodené vlastnosti, špecifiká procesu dozrievania nervovej sústavy, choroby, úrazy,

            -  vonkajšími činiteľmi  - nevhodné sociálne vplyvy zo strany rodinného prostredia, školy, rovesníkov.

           Učitelia okrem vyučovania musia na vyučovacích hodinách a počas prestávok často riešiť prípady nevhodného správania sa žiakov.

          Poruchy správania majú dopad na školský výkon žiaka, na jeho učebné výsledky, na sociálne vzťahy žiaka v školskom prostredí a tým aj na priebeh vyučovacieho procesu.

          V procese výchovy a vzdelávania žiakov s poruchami správania je potrebné túto skutočnosť rešpektovať a postupovať špecificky, podobne ako u žiakov napr. s mentálnym, sluchovým, či iným zdravotným postihnutím.

           Zanedbanie špeciálnej výchovnej starostlivosti sa môže negatívne premietnuť do ďalšieho osobnostného vývinu žiaka a jeho života v dospelosti.

          Je náročné pre učiteľa rešpektovať nevhodné správanie žiaka, keď potrebuje ostatným žiakom vysvetliť nové učivo a precvičiť ho.  Napr. hyperaktívny žiak s poruchou pozornosti svojím impulzívnym správaním pôsobí rušivo na vyučovacej hodine, pričom negatívna spätná reakcia učiteľa posilňuje jeho neadekvátne reakcie. Takýto žiak vyrušuje ostatných spolužiakov, ktorí sa nemôžu naplno venovať učeniu.

          Psychologička nám vysvetlila možné dôvody nevhodného správania sa žiakov. Snažila sa nám poradiť, ako pri práci so žiakmi s poruchami správania postupovať. Nie je to veru jednoduché a učitelia by potrebovali pri práci s problémovými žiakmi odbornú pomoc školského psychológa.

           

          spracovala výchovná poradkyňa Mgr. Uričová