• Nadpis

        • Titanic, svojho času jeden z najväčších osobných parníkov sveta s pyšným prívlastkom „nepotopiteľný“, stroskotal na svojej panenskej plavbe  z Európy do Severnej Ameriky v noci zo 14. na 15. apríla 1912. Príčiny jednej z najznámejších námorných katastrof ostali zahalené rúškom tajomstva po viac ako 70 rokov, kedy bol objavený vrak lode a vydal svoje svedectvo.  
          RMS Titanic smutne ukončil svoju honosnú púť na dne Atlantického oceánu a vzal zo sebou takmer 1500 životov, mnoho nenaplnených osudov i zmarených nádejí na lepší život.  Toto nešťastie bolo spôsobené  tragickou súhrou viacerých okolností: neočakávaným výskytom ľadovcov, zanedbaním služobných povinností riadiacej posádky a v neposlednom rade nedostatočným vybavením lode záchrannými prostriedkami a zlou organizáciou záchranných prác . Bezpečnosť je to jediné, čo táto loď svojim cestujúcim nedokázala poskytnúť.
          Keď prišla v jeseni na Slovensko celosvetová výstava „ Titanic“, využila aj naša škola túto príležitosť nahliadnuť do života na začiatku 20. storočia a spolu so žiakmi I.B a III.C  a pani učiteľkami Mgr. Dudákovou, Mgr. Chudovskou a Mgr. Uričovou sme 12.10.2015 navštívili túto výstavu v bratislavskej Inchebe. Ponorili sme sa teda vo virtuálnom batiskafe do hlbín minulosti a pozreli sme si exponáty zachránené z vraku, ktoré predstavovali loď z viacerých stránok. Dozvedeli sme sa množstvo detailov o konštrukcii lode, jej exteriéri  a vystavené artefakty dokladovali  rôznorodé  zariadenie interiéru, jeho výzdobu a pozostávali aj z  vecí osobnej spotreby pasažierov  a ponúkali aj životopisné údaje konkrétnych ľudí. Pri vstupe každý z nás na chvíľu zmenil identitu a dostal palubný lístok s menom jedného z cestujúcich, ktorého osud bol odkrytý na záver pri východe z exhibície. Naši žiaci si so záujmom, vybavení audiosprievodcom, postupne prezreli  túto naozaj pútavú výstavu  o legendárnej zaoceánskej lodi, ktorá stelesňovala vedecko-technický pokrok počiatku 20. storočia a ktorej osud sa smutnoslávne zapísal do dejín ľudstva. Keďže na palube cestoval aj Slovák, organizátori doplnili expozíciu o ilustračné zábery a udalosti zo Slovenska v čase potopenia slávnej lode z archívu Slovenského národného múzea.
          Výstava potrvá do 6. decembra a je otvorená denne od 9.00 do 19.00 h a jej návštevu vrelo odporúčame.

          Fotografie

           

          Spracovala: Mgr. Ľubica Chudovská