• Na našej škole študujú aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP).

K žiakom so ŠVVP patrí:

1, žiak so zdravotným znevýhodnením

a, žiak so zdravotným postihnutím (sluchové, zrakové, telesné)

b, žiak chorý alebo zdravotne oslabený

c, žiak s vývinovými poruchami (dyslexia, dysgrafia, dysortografia)

d, žiak s poruchou správania (porucha aktivity a pozornosti)

2, žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia

3, žiak s nadaním

ČO JE INTEGRÁCIA?

• integrácia neznamená len „úľavy“,
          • je to individuálny prístup učiteľov, ktorý má žiakovi so ŠVVP pomôcť, čo najlepšie zvládať nároky zvoleného odboru i školy,
          • integrovaný žiak má ovládať rovnaký obsah a rozsah učiva ako jeho spolužiaci. Poznatky však nadobúda pomocou uplatňovania odporúčaní od špeciálneho pedagóga, prípadne doplnených a pozmenených pedagógmi našej školy podľa možností konkrétnej triedy,
          • systematická domáca príprava žiaka je nevyhnutná, o to viac, ak mu jeho zdravotné znevýhodnenie bráni nadobúdať poznatky tak, ako intaktným žiakom.

PODMIENKY ŠKOLSKEJ INTEGRÁCIE

A, Žiak, ktorý na ZŠ NEBOL INTEGROVANÝrodič prváka chce, aby jeho dieťa bolo integrované v bežnej triede SŠ, musí do školy priniesť tieto dokumenty:

• Písomné vyjadrenie poradenského zariadenia k školskej integrácii,
          • Správu zo psychologického a špeciálno-pedagogického vyšetrenia (nie staršiu ako 2 roky),
          • Žiadosť zákonného zástupcu žiaka o zmenu vzdelávania formou školskej integrácie.

Tieto dokumenty priniesť najneskôr do 5. septembra príslušného školského roka.

B, Žiaci, ktorí BOLI INTEGROVANÍ na ZŠ a budú POKRAČOVAŤ v školskej integrácii na našej škole, prosím rodičov, aby priniesli celú dokumentáciu zo ZŠ:

• Žiadosť zákonného zástupcu žiaka o zmenu vzdelávania formou školskej integrácie podanú v ZŠ,
          • Návrh na vzdelávanie dieťaťa alebo žiaka so špec. výchovno-vzdelávacími potrebami - kópiu tohto dokumentu zo ZŠ so všetkými jeho prílohami.

Prípadne tieto dokumenty odovzdá žiak 1. ročníka výchovnému poradcovi (alebo triednemu učiteľovi) najneskôr do 5. septembra príslušného školského roka.

Po splnení všetkých podmienok výchovný poradca pripraví dokumentáciu potrebnú k integrácii na SŠ, ktorá sa odsúhlasí pedagogickým zborom.

Charakteristika najčastejších porúch vo výchovno-vzdelávacom procese

DYSGRAFIA je špecifická porucha učenia postihujúca písomný prejav, ktorý býva nečitateľný, dieťa si ťažko pamätá tvary písmen a ťažko ich napodobňuje. Ceruzku drží kŕčovite, nie je schopné vykonávať plynulé ťahy, písmená v texte sú kostrbaté, v diktovaných slabikách a slovách vynecháva a prehadzuje písmená.

DYSORTOGRAFIA je porucha postihujúca pravopis v tzv. dysortografických javoch, t. j. rozlišovanie tvrdých a mäkkých slabík, sykaviek a dĺžky samohlások. Ak dieťa v druhom ročníku, kedy sú už v náplni učiva dysortografické javynepíše správne (dĺžne, mäkčene) ide o dysortografiu.

DYSLEXIA je špecifická porucha učenia prejavujúca sa tým, že schopnosť naučiť sa čítať je výrazne znížená, pričom inteligencia i sociálne prostredie sú v norme. Výkony žiaka v čítaní sú horšie ako v iných činnostiach. Spojenie hláska – písmeno sa buduje veľmi ťažko a zamieňa sa. Žiak ťažko spája písmená do slabík a slov, nie je schopný sledovať čítanie spolužiakov očnými pohybmi, má sklon k dvojitému čítaniu a v dôsledku spomínaných ťažkostí mu uniká obsah textu. Nechápe písomne zadané pokyny a úlohy.

DYSKALKÚLIA je porucha matematických schopností v dôsledku narušenia mozgových centier pri inteligencii v norme a dobrom sociálno-kultúrnom zázemí. Prejavuje sa ťažkosťami pri matematickej manipulácii s predmetmi (odhad počtu, porovnávanie a triedenie podľa počtu), pri slovnom označovaní počtu alebo poradia, pri chápaní matematických pojmov a vzťahov, pri vykonávaní matematických operácií.

AUTIZMUS

• vývinová psychická porucha
          • pri hodnotení treba posudzovať a zohľadňovať postup a nie len výsledok
          • lepšie pochopí výklad, keď učivo môže spracovať vizuálne
          • pri práci veľmi rýchlo klesá jeho výkonnosť
          • pri vzdelávaní je veľmi nápomocná činnosť asistenta
          • pri výchove a vzdelávaní musí byť úzka spolupráca rodičov a školy.

ADHD

• porucha pozornosti a správania
          • hyperaktivita
          • poruchy učenia sa