• Mesiac knihy

• Známy pedagóg J.A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s mesiacom knihy. Kniha najväčší priateľ človeka patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.  Marec je  od roku 1955 vyhlásený za mesiac knihy. Stalo sa tak  na počesť Mateja Hrebendu, významného buditeľa, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.

Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď bolo oveľa menej možností vzdelávania a získavania informácií ako dnes, no napriek tomu má literatúra a čítanie kníh zaiste v bežnom i študentskom živote svoje stále miesto. Žiaľ, čím ďalej tým viac mladí ľudia zanedbávajú beletriu a radšej využívajú internet, alebo sa pozerajú na televíznu obrazovku, do tabletov či telefónov.  A preto pripomínať význam knihy  v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe je veľmi dôležité. A tak pri tejto príležitosti prebehlo na našej škole Štafetové čítanie na hodinách slovenského jazyka a literatúry -  v triedach žiaci nahlas svojim spolužiakom čítali rôzne knihy z beletrie (napr. E. M. Remarque – Traja kamaráti, J. K. Rowlingová – Harry Potter, M. Kukučín – Neprebudený...) Takto sme chceli podporiť čítanie kníh. Mladí ľudia si málokedy neuvedomujú, že čítaním si môžu obohatiť svoju slovnú zásobu,  zlepšiť vyjadrovacie schopnosti, rozvíjať fantáziu a tvorivosť. Knihy slúžia aj ako jedna z foriem pasívneho oddychu a odstránenia stresu. Knihy nútia čitateľa rozmýšľať a tvoriť si vlastné názory.

Spracovala Mgr. Daša Tomaníková