• Návšteva výrobného závodu v KIA MOTORS

•

Dňa 3. marca sa študenti II.A (odbor mechanik nastavovač ) a II.F (odbor automechanik)  zúčastnili odbornej exkurzie v závode KIA MOTORS v Tepličke nad Váhom.

Hoci počasie  v tento deň nebolo príliš prívetivé, študentom na dobrej nálade našťastie  neubralo. Naša prvá zastávka bola vo vzdelávacom centre Gbeľany, kde nás formou prezentácie  a hovoreného slova zoznámili s históriou  závodu a všetkými zaujímavosťami, ktoré sa týkajú samotnej výroby automobilov. Okrem iného sme sa dozvedeli napríklad aj to, že ako jediná automobilka na Slovensku si vyrába motory do automobilov sama a má viac ako 2 800 zamestnancov.

Po úvodných informáciách  sme sa vybrali do výrobného závodu v Tepličke nad Váhom. Pred vstupom do výrobnej haly sme sa vyzbrojili ochrannými okuliarmi a prijímačmi, ktoré nám umožnili cez mikrofón sprievodcu  počuť všetko, čo náš sprievodca hovoril.

Proces výroby automobilu začína v lisovni, kde sa vyrábajú vonkajšie a vnútorné diely karosérie. Bohužiaľ túto časť výrobného procesu sme nevideli, pretože naše prvé kroky smerovali priamo do karosárne. Tu sa vyrábajú tvarovo presné a bezpečné karosérie, a to zváraním jednotlivých častí ako sú podlaha, ľavá a pravá bočnica, či strešná zostava. S údivom sme sledovali, ako robotické jednotky zabezpečujú nielen zváranie, tmelenie, ale aj manipuláciu s panelmi. Pri zváraní dominuje bodové zváranie, ktoré zabezpečujú práve roboty.

Na jednej linke kompletizujú všetkých 5 typov karosérií automobilov, ktoré v závode vyrábajú. Vyrobená karoséria potom putuje do lakovne, kde sa využíva rotačno-ponorný systém nanášania farby. To znamená, že sa karoséria nielen ponorí do farby, ale sa v nej aj otáča o 360°, čím sa organická farba dostane aj do ťažšie prístupných častí karosérie. Z lakovne sa karoséria posúva do montážnej haly. Je to najväčšia výrobná jednotka, v ktorej dochádza k finálnej podobe  automobilu. Mali sme možnosť sledovať prácu robotov, ktoré s veľkou presnosťou montovali palubné dosky a ďalšie časti výbavy automobilu. Sledovali sme aj prácu robotníkov, ktorí dokončovali montáže  ručne. Udivovala nás čistota  pracoviska a organizácia práce. Cítili sme sa ako v inom svete. Obdivovali sme presnosť, dôslednosť a bezpečnosť celej výroby. V závere sme mali možnosť vidieť, ako sa kontrolujú vyrobené automobily a dozvedeli sme sa, že už majú svojho odberateľa, teda nevyrábajú sa na sklad. Najväčším odberateľom je Rusko. Konečnú kontrolu a prvé štartovanie zabezpečuje 280 zamestnancov.

Vyhradený čas našej prehliadky sa naplnil a naša návšteva výroby automobilov KIA sa skončila. Odovzdali sme prijímače a rozlúčili sa so sprievodcom, ktorý celú skupinu pochválil, že dodržala  všetky pokyny správania sa počas prehliadky, čo potešilo aj triednych učiteľov oboch tried. Pretože sme počas prehliadky výrobnej haly vyhladli, tak sme sa cestou zastavili v obchodnom dome Max. Občerstvení a plní zaujímavých dojmov sme sa autobusom bezpečne vrátili domov.

Spracovala Mgr. Oravcová