• Porovnávacie skúšky SCIO

• Informácie pre študentov

Organizuje ich spoločnosť SCIO.

Ako vám môžu Národné porovnávacie skúšky (skratka NPS) pomôcť?

• Nahrádzajú alebo doplňujú prijímacie skúšky na niektoré fakulty vysokých škôl v SR a ČR. Ich prehľad je na www.scio.sk.
          • Národné porovnávacie skúšky sa skladajú:

test Všeobecných študijných predpokladov VŠP (po česky Obecné studijné predpoklady OSP), Matematika, Biológia, Chémia, Anglický jazyk, Nemecký jazyk, Ekonomika.

• NPS je možné vykonať jedenkrát a výsledok využiť na viacerých fakultách v SR a ČR.
          • Z vysokých škôl s technickým zameraním NPS využívajú napr.
          • Slovenská technická univerzita Bratislava, Fakulta informatiky a informačných technológií – MAT, ANJ,

Univerzita Komenského Bratislava, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky –MAT,

Žilinská univerzita Žilina, Fakulta riadenia a informatiky ­– VŠP / OSP, MAT,

Žilinská univerzita Žilina, Fakulta bezpečnostného inžinierstva – VŠP, MAT,

Masarykova univerzita Brno, Fakulta informatiky – OSP/ VŠP, MAT,

Vysoké učení technické Brno, Fakulta informačných technológií,Vysoké učení technické Brno, Fakulta elektrotechniky a komunikačných technológií – OSP, MAT,

Vysoké učení technické Brno, Fakulta strojného inžinierstva – MAT.

• Skôr než sa rozhodnete pre NPS preštudujte si pozorne podmienky prijímania na danú fakultu, o ktorú máte záujem.
          • Skúšky prebiehajú v 6 termínoch od decembra do mája. Sami si môžete vybrať, na ktorú skúšku a kedy chcete prísť. Termíny sú na www.scio.sk.
          • S NPS môžete ušetriť veľa času a peniaze za dopravu a ubytovanie. NPS sa konajú na viacerých miestach na Slovensku aj v Čechách. Vyberte si miesto konania, na ktoré máte najpohodlnejší prístup a absolvujte NPS tam napr. v Žiline, Martine, Bratislave.

Prehľad všetkých miest, kde sa môžu konať NPS, sú na www.scio.sk.

• Môžete si vybrať aj viac termínov a zúčastniť sa NPS viackrát, pričom sa Vám započíta len najlepší výsledok. Ten je potom následne odovzdaný fakulte, ktorá ho zahrnie do prijímacieho konania.
          •  Na NPS sa prihlasuje. Okrem prihlášky, ktorú podávate na vybranú vysokú školu, musíte sa prihlásiť tiež na samotné NPS. Všetko prebieha elektronicky cez formulár na www.scio.sk/nps. Uzávierka prihlášok býva obvykle 2 týždne pred samotným konaním skúšky.
          •  S vašou prihláškou dostanete prístup do osobného profilu, kde budete mať vždy prehľad o termínoch vašich skúšok a aj ich výsledkoch.
          • Ukážkový test spolu so správnymi odpoveďami nájdete na www.scio.sk. Poslúži vám na individuálnu prípravu na NPS.
          • Poplatok za NPS je 15 €. V prípade doplnkových služieb je cena vyššia. Platby sú  uvedené na www.scio.sk.

Voľba správnej stratégie pri riešení testu

• Na vypracovanie 90 testových otázok je určených 110 minút.
          • Nebuďte počas skúšky nervózni z toho, že všetko nestihnete. Test je zostavený tak, že odpovede na približne polovicu otázok znamenajú priemerný výsledok.
          • Za všetky úlohy je rovnaký počet bodov, preto vyriešte najprv ľahšie úlohy a potom sa vráťte k ťažším.
          • Zbytočne netipujte, ak neviete správnu odpoveď, lebo za nesprávne odpovede sa strhávajú body. Radšej neuveďte žiadnu odpoveď.
          • Vzhľadom na to, že do zadania testu je možné písať, vyplatí sa používať systém značiek a každú úlohu dôsledne označiť napr. hotové úlohy H, rozpracované úlohy, ku ktorým sa chcete vrátiť R, nevyriešené , ku ktorým sa už nechcete vrátiť N.
          • Zmätené listovanie v teste vás zbytočne pripravuje nielen o čas, ale aj o posledné zbytky duševnej pohody.  Môžete tak narobiť veľa chýb.

Informácie na webe

• Informácie o Národných porovnávacích skúškach Scio

www.scio.sk

• Kompletný zoznam slovenských a českých škôl

www.vysokeskoly.sk, www.vysokeskoly.cz

• Hodnotenie kvality vzdelávania vysokých škôl

www.arra.sk/hodnotenie-vysokych-skol

• Počty prihlásených a prijatých uchádzačov na VŠ

www.uips.sk/statistiky/ostatne

• Porovnanie VŠ podľa rôznych kritérií napr. náklady na štúdium, platy absolventov, nezamestnanosť absolventov

vs.iedu.sk

• Zoznam fakúlt využívajúce Národné porovnávacie skúšky (NPS)

www.scio.sk/fakulty

• Uplatnenie absolventov na trhu práce

www.pozicie.sk, www. platy.sk

• Hodnotenie pedagógov, výučby a atmosféry na VŠ

www.pindex.sk

www.facebook.com/scio.nsz

• Študijné oddelenie

Ak máte dotaz, na ktorý nenachádzate žiadnu odpoveď v škole ani doma, obráťte sa na študijné oddelenie fakulty. Kontakt na študijné oddelenie nájdete vždy na webe každej fakulty.