• Nadnárodné stretnutie

        • Nadnárodné stretnutie projektu Flash Elektro

          V dňoch 3.- 4.5.2016 v Liptovskom Hrádku prebehol druhý nadnárodný projektový míting a konferencia projektu Flash Elektro, ktorého koordinátorom je Centre for Modern  Education - e-learningová a vzdelávacia spoločnosť zaoberajúca sa rozvojom nových metód vzdelávania a efektívnym využívaním technológií v jeho procese.
          Cieľom projektu  Flash Elektro, ktorý je financovaný z európskych fondov Erasmus +,  je vytvoriť učebnicu anglického jazyka pre elektroodbory  stredných škôl, zameranú na  odbornú angličtinu atraktívne obohatenú o e-learningové cvičenia s dôrazom hlavne na komunikačnú funkciu jazyka.
          Do projektu sú zapojené školy zo Slovenska, Čiech a Fínska v spolupráci s firmou ATT Training so sídlom v Londýne.  Práve fínsky model, keďže fínsky vzdelávací systém je považovaný za jeden z najkvalitnejších vzdelávacích systémov vôbec, sa stal predlohou pri tvorbe učebnice Flash Elektro. Učebnica tiež reaguje na potreby a dopyt trhu po kvalitne vzdelanom  a jazykovo–odborne vybavenom pracovníkovi, čo zároveň zvyšuje šance študentov v období silnejúcich globalizačných tendencií pri uplatnení sa na trhu práce.
          Na stretnutí sme sa ako partnerská škola  zúčastnili v zastúpení Mgr. Ľubica Chudovská a Mgr. Gabriela Náterová, ktoré sú zapojené v projekte ako oponentky učebných materiálov.
          Konferencia sa konala v priestoroch Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, kde všetkých zúčastnených srdečne privítal primátor Liptovského Hrádku Mgr. Branislav Tréger PhD., a riaditeľ SOŠE v Liptovskom Hrádku Ing. Milan Daniš.  Konferenciu otvorila koordinátorka projektu Ing. Katarína Faidzen. Tvorcovia učebnice ( Mgr. Klára ten Donkelaar,  Mgr. Leona Pejcharová a Mgr. Martin Poch ) predstavili vyvinuté materiály a projektoví partneri z Fínska ( Olga Partanen,  Tanja Kantanen)  prezentovali jazykové odborné vzdelávanie vo Fínsku približne pre 70 pozvaných riaditeľov a učiteľov stredných škôl, ktorí budú mať možnosť v prípade záujmu získať učebnicu zdarma.   Ako zástupca testujúcich učiteľov sa so svojimi skúsenosťami s učebnicou podelil Ing. Ján Horecký.
          Po dokončení anglickej učebnice je v plánovaná taktiež nemecká verzia materiálov.
          Konferenciu uzatvoril workshop so simuláciou práce s učebnicou na hodine a následnou diskusiou.
          Projekt oceňujeme najmä z hľadiska vytvorenia doposiaľ absentujúcej učebnice, ktorá  spája jazyk,  konkrétne špecificky zameranú slovnú zásobu, a pokrýva odborné témy z elektrikárskeho prostredia ( napr. elektroinštalácie v byte, zákaznícky servis, domáce spotrebiče, bezpečnosť práce) ako reálne životné situácie,  podpory kreativity študentov  a zatraktívnenia tohto obsahu pomocou interaktívnych e-learningových cvičení v súlade s požiadavkami kladenými na moderné jazykové vzdelávanie.

          Fotografie

          Web:
          https://www.ksao.fi/
          www.cfme.net/sk/
          Spracovala:   Mgr. Ľubica Chudovská