• Piškvorky

• P I Š K V O R K Y

4. novembra sa v zasadačke našej strednej odbornej školy stretlo 46 študentov, aby si zmerali sily v matematickej hre, ktorá má názov PIŠKVORKY. Hru hrajú dvaja hráči na štvorčekovom papieri a striedavo naň umiestňujú svoje znaky ( krížiky a kolieska ) do prázdnych štvorčekov. Cieľom každého hráča  bolo umiestniť 5 svojich znakov tesne vedľa seba na priamku ( vodorovne, zvisle alebo uhlopriečne).

Hoci táto hra nemôže konkurovať dnešným počítačovým hrám, bol medzi študentmi dostatočný záujem na to , aby sa táto súťaž mohla uskutočniť. Súťaž sa organizovala prvýkrát a zo začiatku vyvolala aj úsmevy na tvári. No nakoniec po uskutočnení samotnej súťaže dala podnet k tomu, že sa v nej bude pokračovať aj budúci školský rok.

Aké boli pravidlá hry? Každý súťažiaci absolvoval 5 súťažných partií, ktoré boli obmedzené časom a v každej súťažnej partii mal súťažiaci iného súpera. Za výhru v každej partii si súťažiaci pripísal 3 body, za remízu 1 bod a prehra znamenala 0 bodov. Teda maximálny počet bodov , ktoré mohol súťažiaci získať, bol 15 bodov. V prípade, že viacerí súťažiaci mali po sčítaní bodov vo všetkých kolách rovnaký počet bodov, rozhodlo o poradí jeho skóre .

Poradie na prvých 16. miestach

16.miesto

Peter Kováčik

III.A

V závere súťažeboli prví traja najúspešnejší študenti odmenení diplomami a malými vecnými cenami. Najúspešnejším sa stal žiak 2. ročníka Adam Ďurana z 2.D triedy s počtom bodov 15 a po ňom nasledovali žiaci 1. ročníka a to Ľuboš Slámka z 1. B, ktorý skončil na druhom mieste  tiež s počtom bodov 15, ale mal horšie skóre. Hneď za ním skončil jeho spolužiak Matej Fusko z 1.B , ktorý s počtom bodov 13 obsadil 3. miesto.

Pretože sa súťaž konala po prvý raz, zaujímalo nás, ako sa študentom súťaž páčila. Zisťovali sme to formou anketového lístka a dozvedeli sme sa, že väčšine sa súťaž páčila, vraj bola aj sranda, no niektorí by  trochu zmenili  systém hry. Samozrejme, že si vážime ich názory a pravidlá hry pre budúci školský rok prehodnotíme.

Čo dodať na záver ? Snáď aspoň to, že sa tešíme zo záujmu študentov aj o matematické súťaže a v tomto školskom roku nás ešte čaká súťaž v riešení SUDOKU, Matematický klokan a súťaž v riešení logických hlavolamov Geniuslogicus.