• Návšteva mesta Kremnica

• Návšteva Banského múzea v štôlni Andrej a Mincovne v Kremnici

V piatok, 21. októbra 2016, sme strávili upršaný, ale zaujímavý deň v Kremnici. Študenti 4.A a 4.D triedy  navštívili banské múzeu v štôlni Andrej a mincovňu, starú a novú  raziareň  Počas prechádzky v štôlni videli žiaci exponáty zo 17. – 20. storočia. Zoznámili sa aj s  typicky baníckymi  výrazmi ako drezina, roháč, karmaizel, čelňák alebo plaťák .  Sprievodkyňa v štôlni ich oboznámila s históriou dobývania zlato-striebornej rudy, z ktorej sa v 14. a 15. storočí vyrobil podstatná časť zlata v Európe.  Na záver si niektorí študenti vyskúšali vyraziť mincu starou technikou.
          Po prehliadke štôlne sa žiaci presunuli do  kremnickej mincovne, kde im bol premietnutý film o histórii mincovne. Študentov zaujali počas návštevy starej raziarne historické raziace stroje, ktoré sú stále funkčné a zamestnanci im predviedli staré techniky razenia. Žiaci boli nadšení  aj z novej raziarne, pretože doteraz nevideli také množstvo mincí pokope. Pri našej návšteve sa razili mince Srí Lanky. Na záver exkurzie sme si pozreli historické centrum Kremnice.
          Aj keď sa študentom  „nepodarilo“ odniesť si nejaké zakotúľané mince, s exkurziou boli veľmi spokojní, čo sa prejavilo na dobrej nálade v autobuse – zanôtili si niekoľko ľudových piesní.

Vypracovali: Ing. Anna Kubranská
                              Ing. Jana Laurenčíková