• Osvienčim

• Dňa 7. 4. 2017 sa žiaci II.B a II.C triedy, vyučujúci Ing. Ormandy, Mgr. Dudáková a Ing. Trokanová, zúčastnili exkurzie v koncentračnom tábore v Osvienčime v Poľsku.

Už v skorých ranných hodinách sa všetci stretli v budove školy, odkiaľ sa presunuli k pristavenému autobusu. Vďaka spoločnosti ATOURS, s. r. o mali žiaci trojhodinové cestovanie spestrené výkladom  od sprievodkyne. Pani sprievodkyňa im podala informácie o geografii, pamiatkach a aktualitách o každom mieste a meste, ktorým sme prechádzali.

História koncentračného tábora v Osvienčime siaha do rokov 1940 – 1945, kedy dochádzalo k masovým  popravám. Zahynulo tam približne 1,5 milióna ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj rôzne nehumánne experimenty v oblasti biológie, za čo je zodpovedný najmä Josef  Mengele.

Exkurzia začala prehliadkou tábora Auschwitz I. Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis Arbeit macht frei, ktorý môžeme preložiť do slovenčiny ako „práca oslobodzuje“. Žiaci boli vo viacerých barakoch , kde boli po stenách zavesené rôzne fotodokumentácie (niektoré vytvorené ilegálne) a ukázané, okrem iného, predmety každodennej potreby, ktoré ostali po zajatcoch.

Neskôr sa žiaci presunuli do druhého tábora, ktorý bol postavený  pre nedostatočnú kapacitu. Najväčší komplex Auschwitz Birkenau (Auswitz II.) v Brezinke sa nachádza 3 km od dedinky Osvienčim.  Známa je tu najmä rampa , kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore.

Túto pochmúrnu atmosféru umocňovalo počasie, ktoré nás zastihlo, jemný dážď, zima a slabý vietor. Celý čas nás v Osvienčime sprevádzali sprievodkyne, ktoré dobre ovládali náš jazyk. Na koniec prehliadky boli sprievodkyne prekvapené znalosťou niektorých žiakov o udalostiach z druhej svetovej vojny.

Spracovala Mrg. Dudáková.