Marec - mesiac knihy
Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, no napriek tomu má literatúra v bežnom i študentskom živote svoje stále miesto. Všade okolo nás počúvame, ako dnešní mladí ľudia málo čítajú. A preto pripomínať význam knihy v dnešnej pretechnizovanej dobe je veľmi dôležité.
Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955. Podľa jednej verzie sa stal mesiacom knihy z komerčných dôvodov. Zvolili si to sami kníhkupci, lebo bola na jar malá návštevnosť v obchodoch. A marec práve preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrabenda, významný buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.
Zdrojom stretnutí s knihami nie sú len kníhkupectvá, domáce knižné zbierky, ale svoje nezastupiteľné miesto tu majú knižnice a škola.Pri tejto príležitosti prebehlo na našej škole Štafetové čítanie na hodinách slovenského jazyka a literatúry - v triedach žiaci nahlas svojim spolužiakom čítali slovenské povesti. Týmto sme chceli podporiť čítanie beletrie, pretože mladí ľudia v súčasnosti uprednostňujú a využívajú najmä internet, alebo pozerajú televíznu obrazovku. Vôbec si neuvedomujú, že čítaním si môžu obohatiť svoju slovnú zásobu, zlepšiť vyjadrovacie schopnosti, rozvíjať fantáziu a tvorivosť. Knihy slúžia aj ako jedna z foriem pasívneho oddychu a odstránenia stresu. Knihy nútia čitateľa rozmýšľať a tvoriť si vlastné názory.
J.A. Komenský: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“
Spracovala Mgr. Daša Tomaníková